Демократія України закінчується на кримськотатарському питанні

Сентябрь 20, 2013 12:10Бачили: 24

Сьогодні, після понад 20-річного перебування кримських татар в Україні, політична концепція, яка ґрунтується на твердженні, що демократична Україна відновить наші національні права, повністю провалилася, стверджує керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін.

«Сьогодні ми маємо повне право сказати: «Українська демократія закінчується на кримськотатарському питанні», – зазначає Хамзін.

На його думку, гарантом шення національного питання в Україні може виступити тільки міжнародна демократична громадськість і країни Європейського Союзу. Про це Алі Хамзін розповів в ексклюзивному інтерв’ю інформагенції QHA.

– Алі-бей, дата проведення 1 сесії Курултаю кримськотатарського народу VI скликання визначена, порядку денного поки що немає. Зараз кожна політична сила в Курултаї проводить лобіювання своїх інтересів. Які Ваші очікування від Курултаю?

– Про політичні сили на Курултаї, які, нібито, лобіюватимуть свої інтереси, говорити поки що рано. Доречніше констатувати, що є традиційні групи інтересів. Це, наприклад, кримськотатарські громадські організації, чиновники і люди бізнесу, їхні прихильники та оточення, звичайно ж, є й інші групи за інтересами. До цього розмаїттся сил та інтересів на Курултаї я ставлюся позитивно.

Але при цьому я впевнений, що в системі Курултай-Меджліс має бути присутня ідеологічна складова наших принципів національного руху, яка, як мені здається, сьогодні послабшала. Вона може бути сильною тільки за наявності відродженої структури в системі Курултай-Меджліс, що займається ідеологічною роботою в народі, та особливо з молоддю – наживо, обличчям до обличчя. Так, як це було в національному русі в ХХ столітті.

Така структура може бути «гарантом» збереження наступництва цінностей національного руху. А це, у свою чергу, основою для неперетворення системи Курултай-Меджліс у «великий національно-культурний центр кримських татар в Україні».

На жаль такої структури поки що ми не маємо.

Гадаю, порядок денний Курултаю, крім обрання нового складу Меджлісу і його глави, має бути присвячений аналізу стану кримськотатарського народу в Україні та виконання Резолюції Всекримського жалобного мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу від 18 травня 2013 року, в якій міститься звернення учасників мітингу до нових делегатів Курултаю. Напевно, окремо обговорюватиметься і питання, пов’язане з проведенням Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині.

Наші надії, хто б і як би не ставився до національного органу самоврядування, мають бути пов’язані тільки з ним. Ми повинні навколо нього об’єднуватися і вирішувати всі свої проблеми, перебуваючи всередині цієї структури, яка виступає гарантом відродження нашого народу.

– Зрозуміло, що Курултай змінився, зараз змінюватиметься і Меджліс. Кажуть про новий виток у розвитку національного руху. Яким Ви бачите новий Курултай і Меджліс ?

– Сьогодні, незалежно від нового складу Курултаю і Меджлісу кримськотатарського народу, політикум кримських татар на роздоріжжі – концепція початку 1990-х років, пов’язана з тим, що в демократичній Україні будуть відновлені наші національні права, практично не виправдалася.

Яскраве свідчення тому – перебування при владі представників помаранчевої революції кінця 2004 року, які просто самоусунулися і відкрито ігнорували вирішення нашого питання. У цій ситуації ми один в один повторюємо долю українських демократів і діячів початку ХХ століття після лютневої революції 1917 року. Тоді вони звернулися до нових керівників Росії з незначним проханням про право на вивчення рідної мови, про розширення прав українського народу в рамках якоїсь форми самоврядування, і їм у цьому категорично відмовили. І в 1918-му відомий український діяч Володимир Винниченко заявив: «Російська демократія закінчується на українському питанні». Сьогодні ми маємо повне право сказати: «Українська демократія закінчується на кримськотатарському питанні».

Позицію нинішньої партії влади навіть коментувати не треба. Її представники переймаються тільки організацією розколу в кримськотатарському народі і спробою знищення національного органу самоврядування Курултай-Меджліс. Доказом цього служить нинішній МЗС, який своїм лицемірством щодо становища кримських татар в Україні досяг апогею. Незважаючи на офіційні заяви про відкриту дискримінацію кримських татар в Україні з боку Організації Об’єднаних Націй, міжнародних правозахисних організацій, Держдепу США, МЗС України заявляє, що «будь-які спекуляції про, нібито, дискримінаційну політику щодо кримських татар, є безпідставними і такими, що не відповідають дійсності». Про це стверджується в поширеному ним документі «Про ситуацію з інтеграцією раніше депортованих осіб в українське суспільство» (On the state of integration of formerly deported persons into the Ukrainian society).

Тому, якщо говорити про новий виток розвитку національного руху, то з приходом нового складу Курултаю все залежатиме від здатності новообраних делегатів побачити й осмислити важке становище народу, яке є явно дискримінаційним, і, відповідно, ухвалювати рішення. Це особливо стосується реалізації вищезазначеної Резолюції жалобного мітингу.

Ну, а яким буде новий склад Меджлісу, поки прогнозувати не буду.

– До речі, про МЗС України. Як Ви оцінюєте лист із проханням про допомогу, яке МЗС розіслав у дернеки (Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар, – ред.)? Чи не здається Вам, що його можна було б написати раніше, десь років на 15? Замість того, щоб шукати ворогів і думати про те, що Туреччина хоче від’єднати Крим, чи не краще було вже тоді консолідувати сили діаспори і працювати на благо народу? Меджліс в особі Ільясова вже засудив лист… Чому?

Сторінки: 1 2 3 4 5
Тегі: