Чи святкують кримські татари День Незалежності України?

Август 24, 2013 15:08Бачили: 183

Світлана Єрещенко

 

З моменту проголошення Незалежності України минуло 22 роки. Інформаційно-аналітичний портал Кримськотатарське питання online попросив розповісти про ставлення до Дня Незалежності України представників кримськотатарської спільноти. Також запитувалося, чи відзначатимуть вони це свято.

 

Депутат Верховної Ради Криму, голова Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України, Лентун Безазієв:

 

«Треба відзначати свято, в будь-якому випадку. У 1991 році практично всі кримські татари, які того часу проживали в Криму, проголосували за незалежність України, вважаючи що незалежна Україна відновить кримських татар в правах, функціонуватиме кримськотатарська мова на довоєнному рівні, тощо.

 

Сьогодні відбулося розшарування в цьому відношенні, хтось втратив віру. Якась певна частина взагалі не відзначатиме, оскільки ті надії, які покладали кримські татари на незалежну Україну, не втілилися у життя. А та частина, яка інтегрувалася до українського суспільства, знайшла себе в цьому суспільстві, відзначатиме нормально, як і весь український народ».

 

Заступник голови Кенеша (Ради) громадської організації «Міллі Фірка» Васві Абдураімов:

 

«Перш за все, хочу привітати народ України, всіх українців з Днем Незалежності. Для кожного народу, що має свою державність, для кожної країни — члена ООН — це свято має бути найголовнішим. Адже з більш ніж 5000 народів світу тільки близько 200 є суверенними і незалежними.

 

У кримських татар це свято ще попереду. А поки ж ми — як і всі громадяни України — кожен зі своїми почуттями і кожен по своєму проведе три вихідних дні, які подарував нам цього року День Незалежності України».

 

Депутат Верховної Ради Криму, голова Постійної комісії ВР АРК з міжнаціональних відносин і проблем депортованих громадян Енвер Абдураїмов:

 

«Багатозначне «так». Перше «так» тому, що це день, коли на карті світу з’явилася нова демократична держава, яка виникла після розпаду Радянського Союзу. Друге «так»: завдяки цій новій державі кримські татари могли все ж почати відродження, почали облаштовуватися. Третє «так»: сама історія говорить, що депортація кримських татар була проведена Радянським Союзом, який розвалився, та Україна взяла на себе зобов’язання з облаштування кримських татар.

 

Хочу відзначити, що громадянство національності не має. Обов’язок кожного громадянина поважати державу, в якій він живе».

 

Голова робочої групи по резолюціям жалобних мітингів кримських татар, що проходили в Україні з 1991 року, Недім Халілов:

 

«Заради чого я повинен визнавати День Незалежності держави, яка веде щодо мене особисто політику дискримінації і повного ігнорування моїх прав? Одноосібно оголошую бойкот усіляким святам цієї держави.

 

Нехай святкують Незалежність (та інші свята цієї держави) всілякі найманці цієї системи з числа кримських татар (депутати, міністри, тощо), до яких ця система відноситься лояльно.

 

Бойкот, що був мною оголошений 21 серпня, продовжуватиметься доти, поки не визнають мене офіційно кримським татарином, представником корінного і титульного народу Криму, що має право на національну державність на своїй історичній батьківщині — в Криму».

 

Прихильник національного руху кримських татар, блогер Айдер Бекташ

 

«День незалежності України це давня мрія українського народу! Навіть коли представники інших національностей беруть участь у боротьбі за національне визволення іншого народу, то в такій ситуації цілі і завдання у них все одно залишаються різними, як і мотиви таких дій!

 

У зв’язку з цим, це не наше свято, але ніщо не заважає нам вітати своїх сусідів українців, з цим святом, так само як ми вітаємо своїх друзів з днем ??народження, незважаючи на те що це не «наше» свято.

 

Незалежність України не була метою національного Руху нашого (кримськотатарського) народу, його метою було відновлення власного рівноправності з іншими націями, але досі ця задача не вирішена, і уряд української держави блокує ці дії, це привід для святкування не настав. Але я думаю, що нам буде що святкувати!»

 

Керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін:

 

«На жаль, досить прохолодне ставлення до цього свята, тому що на сьогоднішній день немає особливої ??радості щодо дня незалежності країни, яка принципово не вирішує національного питання кримських татар, немає особливого бажання його проводити.

 

Якщо за 20 років були б ухвалені закони, якби було б дано добро на проведення міжнародного форуму, то ми б знали, нинішня Україна — це послідовники Богдана Хмельницького, які були нашими союзниками і були їх союзниками, але сьогодні – ні. 20 років по тому ми констатуємо дискримінацію кримськотатарського народу в Україні, більше того, я буду одним з ініціаторів ухвалення такого документа на міжнародному рівні.

 

Хочу привітати всіх з святом і оголосити їм, щоб ніхто не бачив у кримських татар зрадників або невірних союзників».

Сторінки: 1 2